Akcie 2.A

NOC S ANDERSENOM 2014

 

V dňoch 31. marca – 6. apríla 2014 sa uskutočnil  už 15. ročník Týždňa slovenských knižníc. Organizátormi podujatia sú Slovenská asociácia knižníc  a Spolok slovenských knihovníkov a knižníc. Mottom týždňa bolo  "Knižnice pre všetkých".   Vyvrcholením TSK 2014 bolo podujatie na podporu čítania detí Noc s Andersenom  v piatok dňa 4. apríla 2014, kedy sa aj slovenské deti zapojili  do významného medzinárodného podujatia. Tento rok sme opäť prekonali minuloročný rekord, kedy sa na podujatí na Slovensku zúčastnilo viac ako 200 knižníc a 8 500 detí.  Partnermi TSK 2014 a podujatia Noc s Andersenom sú Vydavateľstvo Slovart, Panta Rhei, McDonald´s, TV BRATISLAVA a RTV: Rádio Regina, ktoré vysielalo celodenné rozhlasové vysielanie Rozprávkové Rádio Regina.

Táto akcia sa stala na našej škole tradíciou a preto sme sa aj tento rok zapojili do rozprávkového dňa s Andersenom.  Tento deň nebol ako obyčajný deň v škole – bol rozprávkový.  Najprv sme sa rozprávali o dánskom spisovateľovi – Andersenovi.  Pokračovali sme v čítaní rozprávok, v ktorých sme hľadali jeho posolstvo.  A potom nás čakala Hra na Andersena.  Zahrali sme sa na malých spisovateľov a vymýšľali sme rozprávky.  Pri ich ilustrovaní sme počúvali Rádio Regina, kde práve vysielali rozprávku o Neposednom cinkajúcom prasiatku.  Po čarovnom obede nasledoval oddychový čas pri spoločenských hrách. Neskôr sme si potrápili hlavičky pri hlavolamoch, či logických hádankách. Nasledovalo  vyrábanie veselých záložiek do knihy.  V popoludňajších hodinách sme v rámci rozprávkového dňa zavítali na divadelné predstavenie O zakliatej žabke. Príbeh plný veselých príhod smelého princa, ktorý prekonával prekážky, aby získal späť svoju kráľovskú korunu a k tomu krásnu princeznú. Po príchode do školy sme kreslili  zakliatu žabku a vydali sme sa na tajomnú výpravu za čarovným pokladom.  Pri každej zo splnených úloh sme dostali indíciu – písmenko.  Na záver sme museli poskladať čarovné slovíčko, ktorým sme si pričarovali poklad. Veľké oči a široký úsmev hovorili o všetkom, keď sme uvideli, čo sa ukrývalo v truhlici. Na záver býva oslava, a tak sme  aj my oslávili koniec  krásneho rozprávkového dňa dobrôtkami, tancom a spevom.  V neposlednom rade by sme sa chceli poďakovať Mestskej knižnici Kežmarok za nádherné sprievodné akcie, ktoré nám v tento Týždeň slovenských knižníc  pripravili.

A čo dodať na záver? Každá rozprávka sa skončí,  aj tá naša je už za nami, no už teraz sa tešíme na jubilejný  desiaty ročník Noci s Andersenom 2015. 

 

VEĽKÉ KNIŽNÉ DOBRODRUŽSTVO

 

„Tuláčik bol malý psík. Bol ozajstný, ryšavý a smiešny.“

To sú prvé vety z krásnej knihy od autora E. J. Grocha – Tuláčik a Klára. Keď sa nám dostala do rúk táto krásna kniha, očarila nás silným príbehom, ako sa z jedného Tuláčika a malého dievčatka  stali veľkí priatelia.

Prostredníctvom nej sme zistili,  aký veľký význam má slovo DOMOV. Tieto veselé príbehy nás priviedli k myšlienke, že sa pôjdeme pozrieť do kežmarského útulku na malých Tuláčikov.  Každý z nás si chcel  vziať domov toho  svojho.  No videli sme, že to nie je také jednoduché, pretože zvieratká nie sú hračky .  Potrebujú našu veľkú pozornosť.  Tak sme ich aspoň potešili našou prítomnosťou, priniesli im maškrtky a pohrali sa s nimi. Dokonca sme za úlohu dostali vymyslieť  meno novému psíkovi. Po príchode do školy sme si svojich vysnívaných miláčikov  nielen kreslili, ale sme im aj vymýšľali mená.  Naše knižné dobrodružstvo pokračovalo v knižnici, kde sme zavítali počas  Týždňa slovenských knižníc. Pripravili pre nás  besedu so spisovateľom E.J. Grochom.  Boli to  príjemné  a veselé chvíle, keď  pán spisovateľ rozprával o písaní svojej knihy. Dokonca sme zistili, že tiež túžil mať svojho psíka. Porozprávali sme mu naše veselé dobrodružstvá  z kežmarského útulku a tie ho zaujali natoľko, že sa rozhodol pozrieť si  malých Tuláčikov.

Pri čítaní tejto knihy sme zažili veľa veselých,  ale hlavne poučných dobrodružstiev na ktoré určite nezabudneme. 

DRAMATIZOVANÉ   ČÍTANIE

 

Už tradične mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale i Mesiacom knihy. Kniha - priateľ človeka patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladších či starších. Zdrojom stretnutí s nimi nie sú len kníhkupectvá, domáce knižné zbierky, ale svoje nezastupiteľné  miesto tu majú knižnice a škola.

Aj na našej  ZŠ  Nižná brána sme sa rozhodli podporiť záujem o čítanie a knihy prostredníctvom dramatizovaného čítania. Na pomoc sme si zavolali Tibora Hujdiča, alias pána Mrkvičku, ktorý má knihy a zvlášť tie pre deti, veľmi rád.  Sám veľa čítal svojej dcére, keď bola malá.  Teraz číta deťom v školách, či v knižniciach. A nielen to, má vlastné detské kníhkupectvo a deťom radí pri výbere kníh.

19.03.2014 si žiaci prvého stupňa mohli prežiť  veselé príbehy  detí z Bullerbynu a svoje nadšenie dávali najavo hlasným smiechom a zapájaním sa do deja.  Dôležitý je záver príbehu, preto dej pán Mrkvička obyčajne neukončí. Tým deti podnecuje k aktivite, k čítaniu k tomu, aby sami siahli po knihách. Tak tomu bolo aj u nás.
Teší nás, že sme mohli prispieť k naplneniu cieľa, aby sa kniha stala súčasťou každodenného života našich detí.

K A R N E V A L

 

Karneval je krásna chvíľa,

muzika tam vyhráva.

Z dievčatka sa stane víla,

motýľ, hviezda, púpava.

 

Krásna vec sú karnevaly,

búcha sa tam na bubon

a z chlapcov sa stanú králi,

spiderman a veľký slon.

 

Fašiangové obdobie je charakteristické množstvom plesov a karnevalov. V tomto roku si veselí druháci dali hlavy dokopy a pripravili si VESELÝ KARNEVAL. Už od rána si netrpezlivo obliekali, vyzliekali a obzerali svoje nádherné masky.   Keď už konečne prišla tá dlho očakávaná chvíľa karnevalu, každý mal  plné ruky práce s maľovaním a dokončovaním svojej masky.

Z druhákov sa razom stali veselé rozprávkové postavičky a zaplavili klubovňu svojím veselým džavotom. Karneval otvorila pani učiteľka Majka a vyzvala k prvému tanečnému prehliadkovému  kolu.  Karnevalové masky sa nám všetky predstavili a potom už začala veselá zábava. Masky tancovali, skákali, spievali a všetkým nám bolo príjemne. Ani sme sa nenazdali a museli sme sa rozlúčiť. Ale neboli sme smutní, lebo vieme, že o rok sa na karnevale stretneme zas.

 

Veselá sánkovačka

Zima je najkrajšie ročné obdobie, ktoré k nám prichádza vždy v rovnaký čas, ako mávnutím čarovného prútika.

Netrpezlivo čakáme na prvé vločky, ktoré premenia krajinu na veľké biele kráľovstvo pani Zimy.  Ale tento rok je to s tou našou pani Zimou ťažšie. Už sme si ju v škole aj namaľovali, len aby k nám prišla. Každý deň jej spievame zimné pesničky, len a len aby sme ju prilákali. No jedného dňa sa nám to podarilo. Konečne nasnežilo a poriadne prituhlo, a tak sme nečakali priniesli si sane, klzáky, boby a vybrali sme sa v rámci hodín telesnej výchovy  na najbližší kopec.  Po spoločnej dohode sme vybrali trasu.  Veselou  guľovačkou sme si  spríjemnili  výstup na kopec. Keď sme  konečne vyšliapali hore,  mali sme pre seba celý svah. Vtedy sa začala skutočná zábava, keď sane predbehli deti, boby nabrali vysokú rýchlosť a nám už neostalo nič iné, len bežať. A tak, niekedy sme neovládali sane my, ale ony nás. S dobrou náladou, úsmevom na perách, trochu unavení, sme sa vrátili späť. Tento deň sme teda nestrávili pred televíziou či počítačom, ale naplnili ho množstvom zážitkov a radostí.

 

Veselé Vianoce a šťastný nový rok 2014 dovolím si vám priať,

aby človek, človeka vždy mal rád,

aby jeden druhému viac šťastia prial,

aby ten nový rok za to stál.

Farebný týždeň zdravia v Slniečkove

 

V týždni od 11.11.2013 do 15.11.2013 sme mali  TÝŽDEŇ  ZDRAVIA.  Ovocie a zelenina hýria farbami, ktoré prezrádzajú ich špecifický prínos pre zdravie. Aj náš farebný týždeň zdravia sa niesol v znamení rôznych farieb a  zvýšenej konzumácii ovocia a zeleniny. Každý deň bol ladený do inej farby.

PONDELOK - Deň vody  ( modré tričká)

UTOROK - Ovocný deň  ( červené tričká)

STREDA - Syrový deň ( žlté tričká)

ŠTVRTOK - Zeleninový deň ( zelené tričká)

PIATOK - Jogurtový deň ( biele tričká)

 

Našou snahou bolo, aby si v daný deň, deti priniesli ovocie, zeleninu, syr, jogurt....... Každý deň sme sa veľa dozvedeli o našom zdraví. V pondelok sme si zašportovali, v utorok nás čakali Ovocníčkovia a ich zábavné hádanky o ovocí. V stredu sme maľovali, vo štvrtok sme vyrábali mozaiky z vrchnáčikov a na záver v piatok sme nezabudli ani na našu chrbticu a zacvičili sme si na fitloptách.

Veríme, že aj touto zábavnou formou sme podporili u detí väčší záujem o zdravé stravovanie a zdravý životný štýl.

 

FOTO

Olympijské jesenné hry v čítaní

 

V rámci hodín SJL sme zavítali do knižnice.  V duchu Olympijských hier sme súťažili v čítaní. Naše hry boli v znamení šarkana – ako symbol  jesene.  Každé hry musia začať sľubom:

„ JA ,  ČITATEĽ VEĽKÝ,

ČÍTAM, KÝM SKOČÍM DO POSTIEĽKY.

KNIHY JA RÁD MÁM,

VEĽKÝ POZOR NA NE DÁM!

KEĎ BUDEM V KNIŽNICI,

NEROZHÁDŽEM ICH NA POLICI.

BUDEM ICH VEĽKÝ PRIATEĽ,

TO SĽUBUJEM JA – VEĽKÝ ČITATEĽ!“

Po prečítaní olympijského sľubu sme sa hneď pozreli, aké úlohy nám priniesol šarkan. Na chvoste mal pripevnené jesenné listy, na ktorých sme si našli úlohy.  Rýmovali sme, skladali popletené verše básne, súťažili sme v púšťaní šarkanov, no dokonca sme sa zahrali na nezbednú myšku, ktorá vlezie deduškovi do čižmy. Za každú úlohu sme dostali papierových šarkanov.

Nie je dôležité vyhrať, ale ČÍTAŤ, preto sme na  záver všetci  získali olympijské čokoládové medaily ako sladkú odmenu. Ďakujeme Mestskej knižnici v Kežmarku, našej milej pani Dáške, za nádherné  hravé čítanie.

 

 

FOTO

Netradičné vyučovanie v ZOO SNV

 

V rámci hodín  prírodovedy sme sa rozhodli pre zážitkové vyučovanie.   Žiaci 2.A a 3.B sa vybrali na exkurziu  do ZOO v Spišskej  Novej Vsi.  Aj keď nás ráno čakalo upršané počasie, nebránilo nám to tešiť sa na nové zážitky.  V zoologickej záhrade nás už čakali ošetrovatelia a pani lektorka, ktorá nás pozvala do ich zvieracieho sveta. V krásnej učebni sme si rozprávali o domácich zvieratkách, o tom, ako a prečo zdomácneli, aký z nich máme úžitok. Vyučovanie bolo plné súťaží a hier, takže sme si ani neuvedomili, ako čas letí.  Pozreli sme si krátku rozprávku a na záver sme dostali darčeky za aktivitu.  Naše netradičné vyučovanie pokračovalo v kontaktnej ZOO, kde sme mali možnosť kŕmiť kozičky, pohladkať ich, dokonca dať si preteky  s capkom.  Ostatné zvieratká v ZOO už netrpezlivo vyzerali, kedy si  ich prídeme pozrieť.  V tento pracovný deň bolo v ZOO veľmi málo návštevníkov, takže sme si spokojne mohli pozrieť všetky zvieratká. A tie akoby vedeli, že sa majú pred nami ukázať  v čo najlepšom svetle. Veselé opice skákali  a ukázali nám akrobatické kúsky, medveď mal práve ranný kúpeľ a lev, ten sa nedal rušiť a pokojne si nás obzeral. Dával nám najavo, kto je tu kráľom zvierat. Keď sme desiatovali, prišli sa na nás pozrieť labute a divé kačky. Tie boli našou návštevou nadšené, pretože aj im sa ušiel kúsok z našich chlebíkov.  Uchvátení  sme sledovali všetku tú krásu a divy našej prírody.  Zvedavé bolo  aj slniečko, ktoré keď začulo náš veselý smiech,  zvedavo vykuklo a začalo sa na nás usmievať.  Chceme sa poďakovať všetkým pracovníkom  ZOO v  SNV za príjemné a nezabudnuteľné zážitky. 

 Foto 

Pozrite sa, šarkan letííííííí

 

Už ako tradične v tomto jesennom čase konala sa na našej škole Šarkaniáda.  Žiaci 3.B, 2.A a PA sa už nedočkavo hrnuli na kopec neďaleko našej školy. Počasie bolo priam ideálne, slniečko nás všetkých zohrievalo svojimi lúčmi, ale vetrík pofukoval akurát dosť na to, aby šarkany krásne lietali. Na oblohe sa stretlo veľa rôznych šarkanov. Všetky boli nádherné. No musím sa priznať, veľmi mi učaroval šarkan, ktorý patrí Leuške. Spoločne s mamkou si vyrobili nádherného šarkana a preto majú môj obdiv. Bolo veľa radosti a smiechu. Rozlúčiť sa so šarkanmi bolo pre nás opäť veľmi ťažké. A preto, na ďalšiu jeseň si dáme REPETE :-)
Foto