Akcie 3.A

Noc s Andersenom

 

“Celý svet je plný zázrakov, na ktoré sme si však tak zvykli, že ich nazývame všednými vecami.” (Hans Christian Andersen)

Vyvrcholením Týždňa slovenských knižníc 2015 v piatok 27. marca 2015 sa konal už desiaty jubilejný ročník Noci s Andersenom na Slovensku, počas ktorého strávili nezabudnuteľnú rozprávkovú noc na „spacích miestach“ v 232 verejných a školských knižniciach vo všetkých regiónoch Slovenska viac ako  10 600 slovenských detí. Úspešné podujatie na Slovensku od roku 2006 koordinuje Spolok slovenských knihovníkov a knižníc (SSKK) a zatiaľ každý rok bol prekonaný rekord v počte zapojených verejných a školských knižníc. Počas prvého ročníka v roku 2006 sa podujatia zúčastnilo 1 500 detí, v roku 2015 to bude takmer 10-násobne viac. Vďaka čítaniu kníh majú deti oveľa bohatšiu slovnú zásobu, dosahujú lepšie výsledky v škole, a čo je to najdôležitejšie, v knihách nachádzajú aj vhodné vzory správania pre reálne životné situácie. Knihám vďačí aj veľa slávnych osobností za svoj úspech. Čítanie má stále svoj význam a je stále moderné!

Podujatie Noc s Andersenom prvýkrát zorganizovali dve knihovníčky Mirka Čápová a Hana Hanáčková v roku 2000 v Uherskom Hradišti, kedy v ich knižnici prespalo 20 detí. Počas 16 rokov sa z pôvodne komorného podujatia Noci s Andersenom stalo úspešné medzinárodné podujatie, do ktorého sa zapájajú knižnice nielen v Českej republike, ale aj na Slovensku, Poľsku, Slovinsku a tento rok strávili noc v knižniciach aj deti na niekoľkých ojedinelých „spacích miestach“ aj na Novom Zélande, v Austrálii, USA, Izraeli, v Afrike ale aj v ďalších európskych krajinách: Poľsku, Slovinsku, Chorvátsku, Bulharsku, Dánsku, Švajčiarsku, Španielsku, Grécku, Francúzsku, Nemecku, Anglicku, Taliansku a ďalších). Podujatie sa koná vždy v piatok s dátumom blížiacim sa ku dňu narodenín dánskeho rozprávkara – Hansa Christiana Andersena. Noci s Andersenom v roku 2015 sa vo všetkých krajinách spolu zúčastnilo viac ako 90 000 detí. Slovensko je po ČR v poradí druhou krajinou    s najvyšším počtom zapojených knižníc do tohto úspešného podujatia na podporu čítania detí.

Tento mimoriadne obľúbený rozprávkový projekt realizujeme každý rok v našej škole spolu s Mestskou knižnicou v Kežmarku. Najmenší žiaci zažili rozprávkové dopoludnie v knižnici, kde si pre ne pani knihovníčky pripravili krásny program medzi knihami. Malých prvákov čakal slávnostný rozprávkový zápis a stali sa veľkými čitateľmi. Starších kamarátov druhákov privítala rozprávka od H.CH. Andersena: Dievčatko so zápalkami a prostredníctvom kvízu hádali jeho rozprávky. Ďakujeme Mestskej knižnici v Kežmarku za spoluprácu, pani riaditeľke Mgr. Janke Schönovej a pani knihovníčkam Dáške Babiarovej a Janke Belončákovej. Tretiaci a štvrtáci sa na tento deň pripravovali už dlhšie, pretože si čítali rozprávky od spisovateľa Petra Karpinského, ktorý na našu školu prišiel počas tohto podujatia. Veselú besedu pán spisovateľ okorenil svojím čítaním z knihy .  Každoročne si rozprávky čítame, ilustrujeme, dramatizujeme. Tento rok štvrtáci napísali svoju vlastnú knihu, ktorú si stihli pokrstiť. Ako každý rok najobľúbenejšou činnosťou bolo   hľadanie strateného pokladu a ples rozprávkových bytostí.  Popoludnie sme strávili v kine s rozprávkou od H.CH. Andersena Snehová kráľovná. Pomohli sme Gerde zachrániť Kaya a dokázať, že na tomto svete je stále viac lásky ako nenávisti. Opäť, ani nevieme ako nám krásny, rozprávkový deň uletel a bol tu koniec.

 „ Niet krajších rozprávok, ako tie ktoré píše sám život“  H.CH.Andersen

 Do čítania, kamaráti!


Zábavné cvičenie

V sobotu 08.11. 2014 sa žiaci III.A  ráno stretli, aby  si zacvičili. No nebolo to len obyčajné cvičenie. Rozhodli sme sa vybrať sa na detský jumping (cvičenie na trampolínkach). Cieľom tohto cvičenia je vytvoriť hravou a zábavnou formou kladný vzťah detí k pohybu. Slniečka sa učili ovládať svoje telo, precvičovať svaly a pracovať s dychom.  Skákanie im spríjemňovali zábavné detské pesničky, ktoré ich neustále motivovali ku skákaniu.

Na trampolínach sme príjemne, ale hlavne zdravo strávili svoj voľný čas.

Bábkové divadelné predstavenie

Pretože sa už pomaly začína zima a my sa pripravujeme na chladné a mrazivé dni, rozhodli sme sa vybrať  na bábkové divadelné predstavenie - Snehová kráľovná.  Je to klasická rozprávka zo studeného severu. Zlá kráľovná chce získať Kája pre seba, ale veľká láska Gerdy ho nakoniec vyslobodí.

V naštudovaní Boučkovho bábkového divadla v Jaroměři (ČR). Divadelný súbor sa v Kežmarku predstavil v rámci Dní českej kultúry titulom „O Zubejde Solimanskej“ .  Ku krásnemu zážitku prispelo aj hranie sa s bábkami. Bolo krásne pohrať sa s Gerdou, s Kájom a vyskúšať si prácu bábkarov.Planetárium Prešov - Vesmírna odysea

Na hodinách prírodovedy sa žiaci učia o vesmíre. Je to učivo plné zaujímavostí a krásy. Aby sme zúročili získané vedomosti, rozhodli sme sa navštíviť astronomické planetárium v Prešove. Dňa 20.10.2014 sa žiaci  III.A, IV.B a PA vybrali na dobrodružnú výpravu do Prešova.  

Bolo pre nás veľkým zážitkom vypočuť si zaujímavú prednášku, vidieť rozprávkové putovanie po vesmíre. Fantastickým zážitkom bolo pre všetkých Planetárium - miestnosť, kde sa nachádza premietací prístroj, nazývaný projektor, ktorý nám s veľkou presnosťou vytvoril obraz hviezdnej oblohy aj s pohybmi vesmírnych telies. Hviezdnu oblohu sme sledovali vo veľmi pohodlných kreslách v úplnom úžase. Hľadeli sme na postavenie hviezd v rôznom nočnom čase i na dráhu Slnka v rozličných ročných obdobiach. Zaujalo nás aj objavenie novej planétky v roku 1999, evidovanú pod poradovým číslom planétky: 59 414, ktorej dali meno PREŠOV. Planétka Prešov obieha okolo Slnka. Jej priemer je asi 3,5 kilometrov. Objavila ju dvojica prešovských pozorovateľov, Ľ.Kornoš a Š.Gajdoš. Vedeli ste, že po slovenských mestách je pomenovaných ďalších 20 planét?

Na vesmírne dobrodružstvo budeme určite dlho spomínať.