Deň Zeme 22.04. 2013

Deň Zeme vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Iniciátorom bol environmentálny aktivista, senátor Spojených štátov z Wisconsinu, Gaylord Nelson. Tento deň sa začal oslavovať od roku 1970. Jeho cieľom je pripomenutie si našej závislosti na cenných daroch poskytované Zemou. Je potreba si uvedomiť, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné, a preto sa treba venovať otázkam životného prostredia a prostredníctvom spoločného celosvetového úsilia chrániť jej poklady pre budúce generácie ľudí a ostatných tvorov žijúcich na Zemi. Aj my - malé SLNIEČKA sme si v tento deň pripomenuli ako sa máme správať. Čo je správne a čo nie. Pozreli sme si krásnu dramatizáciu o potrebe stromov, o ochrane životného prostredia, vonku na chodník sme namaľovali kriedami krásne obrázky pre potešenie Zeme a vyčistili sme areál školy. Aj takým malým kúskom sme bojovali za krásnu a zdravú ZEM.

Foto

Noc s Andersenom

V piatok 5. apríla 2013 sa konal už ôsmy ročník Noci s Andersenom na Slovensku, počas ktorého strávilo nezabudnuteľnú rozprávkovú noc v 197 verejných a školských knižniciach vo všetkých regiónoch Slovenska viac ako 8 500 slovenských detí.  Úspešné podujatie na Slovensku od roku 2006 koordinuje Spolok slovenských knihovníkov a zatiaľ každý rok bol prekonaný rekord v počte prihlásených knižníc a v počte detí. Motivácia je veľká - je vedecky dokázané, že vďaka čítaniu kníh majú deti oveľa bohatšiu slovnú zásobu. Dosahujú lepšie výsledky v škole a čo je najdôležitejšie, v knihách nachádzajú aj vhodné vzory správania pre reálne životné situácie. Čítanie má stále svoj význam a je stále moderné! Podujatie sa koná vždy v posledný piatok pred narodeninami dánskeho rozprávkara – Hansa Christiana Andersena.  Noc s Andersenom  je medzinárodná akcia, do ktorej sa zapojili deti  v austrálskom Syndey,  deti v Poľsku, Slovensku, v Čechách,  vo Francúzsku, v Anglicku, v USA a na mnohých miestach Slovinska, Chorvátska, v ruskej Kirillovke a Novorossijsku. 

Naša škola Nižná brána sa opäť zapojila do tejto krásnej akcie.  Akcia bola venovaná tým najmladším školákom. V  tento deň sa slávnostne naši prváci stali držiteľmi čitateľských preukazov. Tým sa pre ne  otvorila nová brána do sveta rozprávok.  Rozprávkové dopoludnie spestrila beseda s pani knihovníčkou Dagmar Babiarovou.  Žiakom porozprávala o knihách,  knižnici a spoločne si  predniesli sľub, ktorým spečatili svoju vernosť ku knihe. V školskej knižnici  si potom žiaci prezreli knihy, ich usporiadanie a s pomocou pani knihovníčky si prvýkrát vypožičali knihy.  Popoludní v skupinách  si žiaci rozprávky nielen čítali, ilustrovali, ale aj počúvali a pozerali. Našu školu  navštívil pán spisovateľ  Valentín Šefčík, ktorý nám  zaujímavo porozprával o svojich veselých básničkách a knihách. Dozvedeli sme sa ako kniha vzniká a kde sa zbierajú námety na tvorbu knihy .  Neskoro popoludní začalo veľké divadlo. Žiaci  dramatizovali príbehy a na chvíľu sa stali hercami. Iní  hrali svoje príbehy s bábkovým divadlom. V závere všetkých čakala rozprávková žaba, ktorá sedela na poklade. Len ten, kto bol šikovný a dokázal zvládnuť úlohy, dostal poklad. 

V závere by sme chceli poďakovať  Mestskej knižnici Kežmarok za výbornú spoluprácu, krásne privítanie našich najmenších čitateľov v knižnici .

Snahou nás učiteľov je, aby sa z našich začínajúcich čitateľov, ktorí sa len prednedávnom naučili  všetky písmená, stali čitatelia na celý život. Prajeme im, aby prežili s knihou veľa radostných chvíľ, potešenia a zábavy.

Foto

Valentínska sánkovačka

Tento sviatok má v sebe veľké čaro a aspoň kúsok z jeho posolstva by mal byť v každom dni počas celého roka. My sme pre Vás milí rodičia,  pripravili Valentínky a potom sme sa už tešili na spoločnú sánkovačku spolu s kamarátmi z II.A a II.B. Bolo nám veľmi veselo. Súťažili sme v sánkovaní, hrali sme sa na snežného hada a na záver sme si urobili spoločné, velikánske srdiečko.

FOTO

Karneval

V jeden čarovný piatok sa naša škola premenila na ROZPRÁVKOVO. Do školy neprišli žiaci, ale princezné, rytieri, králi, ježibaby, čertíci a rôzne rozprávkové bytosti. Dokonca aj miesto učiteľov v ten deň prišli do školy rockové hviezdy, princezné, myšky, obrovský kamarát SID, víly a škriatkovia. A učenie? No, v takýto krásny deň sa predsa neučí. Spoločne si zatancovali, súťažili v zábavných súťažiach a každý si odniesol sladkú odmenu. 

Už teraz sa tešíme na ďalší rok, aby sme opäť mohli prežiť takýto krásny KARNEVAL!

FOTO

MILÍ   RODIČIA    A    SLNIEČKA

 

VÁM   ZO  SRDCA   PRAJE  TR.UČ. ANIČKA

Zimná rozprávka - Deduškova rukavička

Malé SLNIEČKA  si pripravili pre svojich rodičov vianočný darček a pozvali ich na zimnú rozprávku O stratenej deduškovej rukavičke. Zahrali sa na malých hercov a rodičom sa to veľmi páčilo. Na tvorivých dielňach si spoločne vyzdobili rukavičky a na pomoc si privolali aj Rafaelu stonožku. Na našu zimnú rozprávku sa prišli pozrieť aj kamaráti z MŠ Severná.

FOTO

Týždeň zdravia 12.11.2012 - 16.11.2012

Týždeň zdravia sme na škole realizovali v rámci projektu „ Týždeň boja proti drogám.“  Každé ráno nás vítali v školskom rozhlase naši starší kamaráti, ktorí si pre nás pripravili zaujímavé informácie o zdraví. V pondelok sme si poriadne zacvičili, v utorok sme sa porozprávali o význame mlieka. Streda bol pre nás farebný deň.  Prváci dostali  našu obľúbenú žltú farbu, žltú ako naše slniečko. Priniesli sme si banány, žlté jabĺčka, kyslý citrón a dokonca aj cibuľu. V škole sme tak vytvorili dúhu zdravia a potom sme si už poriadne zamaškrtili na vitamínoch. Nezabudli sme ani na našu Rafaelu kamošku, ktorá si prišla snami pochutnať na chutnom ovocí. Ovocie a zeleninku sme nielen jedli, ale aj kreslili či kašírovali.  Vo štvrtok sme sa vybrali na exkurziu do Tatranskej mliekarne TAMI, kde nás privítali mliečnym prekvapením.  Pozreli sme si ako sa vyrába syr, tvaroch a všetky tie dobroty, ktoré naše mamky kupujú v obchodoch.  Piatok sme si pripomenuli, že aj pitný režim je veľmi dôležitý pre naše telíčka a naši starší kamaráti z II.A triedy si pre nás pripravili chutný a zdravý nápoj s citrónom, za čo im veľmi pekne ďakujeme.  Bol to krásny, farebný, ale hlavne zdravý  týždeň.

FOTO

Kráľovstvo matematiky 30.10.2012

Kde bolo, tam bolo, bolo raz jedno kráľovstvo Matematiky. Žil v ňom veľmi smutný kráľ Baltazár Baltazárovič, ktorý stratil svoje rozprávkové matematické kľúče. Preto sa rozhodol, že zvolá všetkých princov a princezné z kráľovstiev prvého a druhého ročníka. Šikovné deti si vyrobili erby svojich kráľovstiev a prišli ku kráľovi, aby mu pomohli v hľadaní stratených kľúčov. V komnatách ich už čakali princezné, ktoré pomáhali deťom riešiť matematické rozprávkové úlohy. Mladšie deti oberali začarované jabĺčka z matematického stromu a podarilo sa im to len vtedy, keď správne vyriešili matematický príklad. Hľadali začarované hrušky, ktoré černokňažník Bonifác začaroval matematickým kúzlom. Lúštili matematické hádanky, ktoré  hravo vyriešili.

Starší kamaráti z kráľovstiev druhého ročníka pracovali s čarovnými predmetmi. Počítač a interaktívna tabuľa spestrila matematické predpoludnie a po úspešnom zvládnutí edukačných programov získali aj oni stratený kľúč. Kráľ sa prenáramne potešil, že má opäť svoje kľúče a od veľkej radosti obdaroval detí čarovnými mincami zo svojho pokladu.

Na záver  kráľ Baltazár zaželal všetkým deťom veľa úspechov v matematike a pozval ich ku kráľovskému stolu na poriadnu  hostinu.

FOTO

Týždeň s knižkou od 22.10.2012 do 26.10.2012

Celý týždeň sme si čítali krásnu knižku od K. Bendovej O PRVÁCKOM mačiatku. Bolo v nej veľa rozprávok, ale aj básničiek. Páčili sa nám ilustrácie, no najviac nás zaujala rozprávka o malom mačiatku, ktoré prišlo do prvého ročníka a schovalo sa pod lavicu prváčky Lenky. Pani učiteľka si najprv myslela, že Lenka má divnú chorobu, pretože sa od nej stále ozývalo tiché „ mňaaau“. Až nakoniec zistili, že sa pod lavicou ukrývalo malé mačiatko.

Pretože sa nám táto knižka veľmi páčila, naša pani učiteľka Anička nám v posledný deň- v piatok priniesla v košíčku malé, ale veľké prekvapenie. Z košíčka sa ozývalo bojazlivé „mňaaaau“.  Veľmi sme sa potešili, že máme v triede prváčence- mačence. Prijali sme ich tak ako sa patrí. Naučili sme ich písmenká, počítali s nami matematiku, no najviac sa im páčilo na telesnej výchove, kde sa poriadne vyšantili.

Rozprávkový týždeň sme zakončili v nedeľu, kedy sme sa vybrali do divadla na rozprávku - Strašiak Tomáš. Už sa mu nechcelo len tak stáť a strašiť vrany a preto sa rozhodol, že pôjde zažiť veľké dobrodružstvo do mesta – do školy.  

Bol to krásny týždeň  plný prekvapení, rozprávok a mačiatok.

FOTO